Ta strona używa "cookies" umożliwiające logowanie, prowadzenie statystyk odwiedzin i dostosowanie reklam. Dowiedz się więcej na temat celu ich użycia oraz możliwości zmiany konfiguracji przeglądarki na stronie polityka plików "cookies"
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z wytycznymi w linku.

Schowaj
pc x360 ps3 ouya psp mobile old online other
facebook youtube
Zaloguj się lub zarejestruj, aby zobaczyć swój Level !
Schowaj

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[X360] Forza Motorsport 3
Autor Wiadomość
Spino Offline
Stały Lockator
FullREG

Level: 2

Liczba postów: 234

Reputacja: 6

button-youtube

[X360] Forza Motorsport 3
[Obrazek: 1887888-box_forza3.png]

[Obrazek: 5GK7Plo.png]
Wydawca: Microsoft Game Studios
Data Wydania: 22.11.2009
Platforma: X360
Gatunek: Wyścigowa
Wyścigowa Gra Roku 2009

[Obrazek: quhQOUE.png]
Forza Motorsport to seria gier wyścigowych tworzona przez studio Turn 10, wydawana przez Microsoft, rzecz jasna tylko na ich konsole (Xbox, X360). Wielu porównuje ją do Gran Turismo. Inni sądzą, że to klasa sama w sobie. W moim osobistym odczuciu FM3 znajduje się gdzieś pomiędzy.
Dotąd grałem tylko w dwie części Forzy (nie licząc dem) i są to pierwsza oraz trzecia. Skok w grafice oraz realizmie jazdy jest ogromny. Ale czy te gry naprawdę można porównać do legendarnego już Gran Turismo, wydawanego tylko na konsole Sony (PSX, PS2, PS3, PSP)? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji.

[Obrazek: HJsZZrK.png]
Forza Motorsport 3 to gra przystępna dla wszystkich osób doświadczonych (lub nie) w grach wyścigowych. Możliwe jest bowiem dostosowanie poziomu trudności do swoich możliwości. Od "nowicjusza" z automatycznym hamowaniem przed zakrętami, przez "symulator" z, rzecz jasna, manualną zmianą biegów ze sprzęgłem, po dostosowanie każdego aspektu gry do swoich umiejętności. Dodatkowo na wyższych poziomach trudności dostępne jest włączenie takich funkcji, jak realistyczne skutki kolizji, oraz zużycie opon i paliwa. Nie jest to jednak niczym niezwykłym, gdyż takie coś spotkamy nawet w niektórych częściach (nie)sławnego Need for Speeda.
Pora więc przejść do czegoś, na czym każda Forza skupiała, skupia, skupiać się będzie. Samochody - dostępne w ilości 400 sztuk. Imponująca liczba, której jednak potrafi się nie odczuwać podczas gry. Ciekawostką może być jedna marka, która pojawiła się być może ostatni raz w tej serii i o ile się nie mylę, w żadnym Gran Turismo. Firma ta jest powszechnie znana, lecz obecnie występuje chyba tylko w NFS. I wszyscy wiemy, że chodzi tu o Porsche. Tak, Turn 10 wykorzystało fakt posiadania praw do tych aut w bardzo dużym stopniu - kupa eventów w grze będzie wymagała od nas posiadania 911-stki, Caymana, lub nawet monstrualnego Cayenne.
W pudełku Forzy Motorsport 3 znajdziemy 2 płyty, lecz tylko jedna używana jest podczas gry. Druga zawiera dodatkowe samochody i tory, które jesteśmy zmuszeni zainstalować na dysku naszego klocka. No cóż, chyba każdy wie, że nie jest to winą gry, ale konsoli, która akceptuje tylko DVD. To takie staromodne.
W grze dostępna jest także opcja cofnięcia wyścigu o kilka sekund, w razie popełnienia głupiego błędu, co oszczędza bardzo wiele nerwów.
Od samego początku serii dostępny jest edytor malowania samochodu, którego możliwości są praktycznie nieograniczone. Nie trzeba bowiem długo szukać w internecie, żeby znaleźć prawdziwe dzieła sztuki na wirtualnych kołach.
Wracając jeszcze do liczby dostępnych aut. Niby jest to dużo, ale nawet przy Gran Turismo 4 na PS2, wypada słabo z różnicą 300 samochodów. Pocieszyć można się za to lepszymi modelami i teksturami w HD. Wszystkie 400 można też tuningować, zmieniając aerodynamikę (wygląd zewnętrzny) oraz moc (wszystko inne). O ile to pierwsze daje nam w większości mizerne możliwości, bo na wyścigowych zderzakach i spoilerze często się kończy, to w tym drugim mamy ich od groma - nic nie stoi na przeszkodzie do wstawienia silnika z supersamochodu do auta wielkości Fiata Pandy.

[Obrazek: SsjrO25.png]
Pierwsza Forza w HD. Różnica jest duża. Gra wygląda bardzo dobrze nawet dziś. Być może nie zachwyca aż tak, jak Forza 4, czy nowiutki Horizon, ale jest co najmniej świetnie. Dodatkowo na każdy samochód składa się od 50 do 100 tysięcy wielokątów, co jeśli wierzyć mediom, jest liczbą 10 razy większą od jej poprzednika. FM3 oferuje też tryb do robienia zdjęć, które potem można opublikować na witrynie Forzy. Ma dość sporo opcji, dzięki czemu fotki mogą wyjść naprawdę pięknie, czasem nawet zawstydzając GT5 i FM4.

[Obrazek: k482ZJM.png]
Jest ich mnóstwo i nie wiem nawet, ile punktów, trzeba by mieć, aby kupić to wszystko. Założę się, że wszystkie dodatki razem wzięte kosztują podobnie, co sama gra.
Jednak nie jest tak źle. Microsoft po dwóch latach od premiery wydał Ultimate Collection zawierającą wszystkie DLC oraz kilka nowych aut i torów. To dało sumę 500 samochodów (+100 w stosunku do pierwotnej FM3) oraz wiele nowych torów dostępnych w dużej ilości kombinacji, co daje nam pokaźną sumkę ponad 100.
Dodatkowo w 2010 pojawiła się paczka aut wybranych tylko wyłącznie przez społeczność gry, zawierająca m. in. znanego wszystkim z "Powrotu do Przyszłości" Deloreana DMC-12.
I znowu - wracając do Gran Turismo. Odpowiednik Forzy 3, czyli GT4 nie otrzymał żadnych DLC. Dlaczego? Głupie pytanie - ponieważ wyszedł na PS2, które PS Network nie posiadało.

[Obrazek: DrXs5dL.png]
Trailer:

Trailer Ultimate Collection:

[Obrazek: yVdQ6kZ.png]
Jak oceniam Forzę Motorsport 3? Ogólnie dobrze. Bardzo długi tryb kariery, sporo aut, choć nie tak dużo, jak w konkurencie ze stajni Sony. A właśnie, względem Gran Turismo - gry faktycznie są bardzo podobne w wielu aspektach, szczególnie jeśli porównamy ze sobą FM4 i GT5. Jednak czy z powodu niższej ilości aut, Forza nie jest godnym konkurentem dla legendy wyścigów? Wręcz przeciwnie. Uważam, iż mimo niedociągnięć gra jest idealnym rywalem dla Gran Turismo i z niecierpliwością czekam na nowe odsłony obu serii.

8/10
19.02.2013 02:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smrodek11 Offline
↑↑Tfumok!↓↓
FullREG

Level: 1

Liczba postów: 845

Reputacja: 400

button-youtube

RE: [X360] Forza Motorsport 3
Dostałem wraz z konsolą, fajna gra, szczególnie model jazdy, ale po jakimś czasie zaczyna nudzić. Jak dla mnie Forza Horizon jest zdecydowanie lepsze Wink
24.02.2013 10:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Spino Offline
Stały Lockator
FullREG

Level: 2

Liczba postów: 234

Reputacja: 6

button-youtube

Też uważam, że Horizon lepszy, ale obecnie nie mam tyle pieniędzy, żeby sobie sprawić tak nową grę Tongue Znaczy niby mnie stać, ale oszczędzam na inną konsolę, więc mimo, iż z dema wynika, że FH jest warta grzechu, to jednak jak na razie nie mam jej w planach, ale to już taki offtop Wink
24.02.2013 17:51
czop90 Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 5

Reputacja: 0

button-youtube

wciąż żałuję jednej rzeczy - dlaczego akurat w tę grę dwie osoby nie mogą grać razem w żadnym konstruktywnym modzie na 1 boxie?

Cóż mi z tego, że wszechświat jest wieczny, kiedy ja sam muszę umrzeć na wieki.
25.02.2015 20:57
windoor Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 5

button-youtube

też nie potrafię pojąć dlaczego Forza ma tylko jeden mod na dwóch graczy/

Płomień nie widzi swej jas­ności tak dob­rze jak ci, których oświet­la, tak jest też w przy­pad­ku mędrca.
01.03.2015 19:12
kolendra1 Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 2

button-youtube

ekstra machina ;p

pływanie niemowląt
10.03.2015 17:07
Korsak Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 3

button-youtube

to bajeczna gierka, niemniej w moim rozumieniu nieco daleko jej do klasyka w stylu NFS, mimo to ma wiele fajnych opcji, chociaż jak dla mnie wciąż jest zbyt mało rozbudowana.

Są dwa sposoby: bić po łapach lub robić wokół kogoś zapach.
17.03.2015 13:07
Branc5 Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 2

button-youtube

Super gierka Big Grin

narzędzia ręczne
17.03.2015 20:52
GimboPiter Offline
Podglądacz
**
Registered

Liczba postów: 10

button-youtube

FM3 to dla mnie wiele godzin wspaniałej zabawy. Uwielbiam tą serię

Zdałem na prawo jazdy! Chętnie pomogę w nauce do teoriiSmile
08.10.2015 15:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vaclzris Offline
Świeżo upieczony
*
Registered

Liczba postów: 4

button-youtube

Dobra grafa jest w tej grze, muszę sobie ogarnąć właśnie chciałem jakąś wyścigówkę na x'a ale nie mogłem nic sensownego znaleźć
24.11.2015 13:13
Odpowiedz